Narodowe Święto Niepodległości

Tylko pod krzyżem,/tylko pod tym znakiem,Polska jest Polską,/ a Polak Polakiem
(Karol Baliński)

Kościół to najwłaściwsze miejsce, by uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Nasza szkoła czyni to już od 5 lat.

W tym roku 17 listopada o godz.11.00 uczestniczyliśmy we Mszy św., a po jej zakończeniu wystąpiliśmy w spektaklu słowno-muzycznym pt. „Ojczyzna” z okazji 101.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  W tym uroczystym dniu zaszczycili nas swoją obecnością: Wicestarosta Częstochowski Pan Jan Miarzyński, Sekretarz Gminy Kłomnice Pani Barbara Mizera, oraz Asystent Dyrektora Cemex-u Pani Bożena Cieślik.

Prowadzące uroczystość uczennice z kl. VIII w strojach szlachcianek: Laura Grabarczyk i Daria Skorupa przypomniały zebranym 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. W przedstawieniu wzięły również udział uczennice kl. V: Oliwia Chodkowska, Amelia Grabarczyk i Lena Woźniak. W Polskę wcieliła się Julia Perlińska, a  zaborcami byli:  Olga Pyda jako Rosja, Martyna Kubasiak jako Austria i Kamil Jamrozik jako Prusy. Nie mogło zabraknąć żołnierza – powstańca. Był nim Tomasz Gołda z kl. VII.

Był też taniec narodowy – polonez, który wykonali następujący uczniowie: Oliwia Chodkowska, Amelia Grabarczyk, Patrycja Hyła, Julia Piasecka, Lena Woźniak, Olga Śliwakowska, Weronika Kubasiak, Kacper Koza, Marcel Koza, Krzysztof Makowski, Jan Ociepa, Mateusz Piasecki, Filip Rozpędek, Mikołaj Wypych. Tancerze znakomicie prezentowali się w uroczystych strojach w barwach narodowych. Nic więc dziwnego, że za swój występ otrzymali gromkie brawa, a na szczególne życzenie księdza proboszcza Szczepana bisowali.

W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne pieśni o tematyce patriotycznej  w wykonaniu naszego szkolnego chóru (do chóru należą z kl. VIII – Laura Grabarczyk, Kamil Jamrozik, Martyna Kubasiak, Julia Perlińska, Olga Pyda, Daria Skorupa, z kl. VII – Olga Musiał, Natalia Piasecka, z kl.VI – Weronika Kubasiak, Olga Śliwakowska, z kl. V – Amelia Grabarczyk, Julia Piasecka, Lena Woźniak). Niezwykłych wzruszeń dostarczyła nam laureatka wielu konkursów muzycznych  Laura Grabarczyk – genialnie zaśpiewała „Niepodległą, niepokorną” i „Uwierz Polsko”.

Poczet sztandarowy stanowili: Oliwia Kupka, Natalia Piasecka oraz Kamil Jamrozik (na czas występu godnie zastąpił go Bartosz Ociepa).

Oprawę muzyczną zapewnili absolwenci naszej szkoły: Jakub Jaros i Mikołaj Wilk. Dziękujemy. Podziękowania składamy również Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Kłomnicach za wypożyczenie strojów, które uatrakcyjniły naszą uroczystość. Organizatorami Narodowego Święta Niepodległości byli: ks. Proboszcz Szczepan Wylaź, Dyrektor szkoły Pan Marian Szyszka, Walentyna Wilk, Bogusława Woldan, Mariola Stefaniak, Sylvia Ostalska.

Walentyna Wilk, Bogusława Woldan