Nowa kapliczka Św. Jana Nepomucena

Trzeba powiedzieć, że na naszych oczach tworzy się nowa historia parafii i okolicy.

Po wybudowaniu nowego mostu na rzece Warta przez Starostwo Częstochowskie dotychczasowa kapliczka przy wschodnim brzegu rzeki zniknęła z horyzontu. Projektanci podnieśli most o 2,5 metra w górę zgodnie z aktualnymi wymogami unijnymi.

Dzięki temu wśród grupy wędkarzy z Zawady powstał pomysł budowy nowej kapliczki tym razem przy zachodnim brzegu rzeki tuż przy wjeździe na teren zalewu wędkarskiego. Powstał społeczny komitet budowy w osobach: Kazimierz Wolski, Józef Musiał i Tadeusz Wilk – wspaniali koledzy, przede wszystkim stanowczy w tym co robią. Myślę, że jeszcze coś wspólnie zrobimy dla naszego społeczeństwa.

Pomysł powstał więc udaliśmy się do Księdza proboszcza Szczepana o pozwolenie na budowę – nie było żadnego sprzeciwu – wręcz odwrotnie. Ksiądz Proboszcz poparł ten pomysł co nas jeszcze bardziej podbudowało i za to mu dziękujemy.

Zrobiliśmy kosztorys na materiały, który wyniósł 10.000 zł. Pomysł jest, zgoda Proboszcza jest, ale środków nie ma. Udaliśmy się więc do lokalnej władzy czyli naszego sołtysa i radnego w jednej osobie – pana Andrzeja Wilka o pomoc w tej materii. Radny załatwił formalności w Urzędzie Gminy w Kłomnicach – pozwolenie na budowę oraz wygospodarował 50% środków na realizację projektu. Zakupił: kamień, piasek, żwir oraz cement. Dziękujemy Wójtowi Gminy Kłomnice za udostępnienie koparki.

Brakowało jednak nadal 5.000 złotych. Wtedy wbrew oczekiwaniom pojawili się darczyńcy i sponsorzy w osobach:

– Urbańczyk Leszek i Jarosław – z Częstochowy
– Adam i Ela Pachulscy – z Zawady
– Sławomir i Ela Loch – z Zawady
– Stanisław i Krystyna Pluta – ze Śliwakowa
– Marek i Anna Widulińscy – ze Śliwakowa
– Małgorzata i Darek Wtulich – z Zawady
– Leszek i Stanisława Śliwakowscy – z Zawady
– Franciszek i Zofia Ścisły – z Gidel
– Wojna Andrzej – z Kłomnic
– Grzegorz i Eliza Wolscy – z Radomska
– Michał i Kasia Wolscy – z Zawady
– Remigiusz i Kasia Wolscy – z Zawady
– Grzegorz i Monika Gonera – z Kłomnic
– Tadeusz i Monika Wilk – z Zawady
– Józef i Danuta Musiał – z Zawady
– Stanisław Mazurek – z Gidel
– Tadeusz i Teresa Pluta – z Zawady
– Mirosław i Małgorzata Jarząbek – z Zawady
– Andrzej i Aneta Jurczyk – z Zawady
– Tadeusz Woldan – z Zawady
– Jan Juraszek, Wolski Kazimierz, Wojciech Kulka
– Agnieszka Piwowarczyk – z Zawady
– Renata i Grażyna Zatoń – z Zawady i Kłomnic
– Koło P.Z.W „WARTA” w Zawadzie
– Stowarzyszenie „Jedność w Działaniu” z Marianem Szyszką na czele

Środki finansowe zgromadzone, szukamy projektantów i wykonawców – znaleźliśmy ich w naszej parafii. Projekt wykonali: K. Wolski, J. Musiał, T. Wilk, K. Borowik i K. Musiał.

1. Firma budowlana – Borowik Andrzej i Karol z Zawady – postawili mury, w żargonie murarskim – igła.
2. Firma dekarska – Musiał Kazimierz, Zbyszek, Szymon z Zawady wykonała konstrukcję dachową i pokrycie blachą.
3. Figurkę Św. Jana odrestaurował  Jan Kulesza ze Zberezki – odtworzył pierwotne kolory.
4. Ramę z drzwiami z blachy nierdzewnej wykonał Grzegorz Gonera z Kłomnic
5. Masz na flagę wykonali: Wolski, Musiał i Wilk.
6. Szybę do drzwi zakupiono w firmie PRESS GLASS w Radomsku. Firma dostarczyła do Zawady własnym transportem – ciężarówką ponieważ auto osobowe nie przewiozłoby jej.

Dziękujemy Wam wszystkim za to, że włożyliście w tę budowę swoje umiejętności i serducho. Dziękujemy raz jeszcze za wszystkie datki i prace przy tej kapliczce – jesteście wspaniałymi ludźmi.

Dziękujemy Proboszczowi Szczepanowi za odprawienie dziękczynnej mszy świętej w trakcie budowy za darczyńców, wykonawców i pomysłodawców. Dziękujemy za mszę świętą wraz z poświęceniem ukończonej kapliczki.

Tekst: Kazimierz Wolski
Foto: Kazimierz Musiał
Operator drona: Michał Majchrzak
Montaż filmu: Hubert Serdelski